Wooden flower pot for succulents / Drewniana donica na sukulenty

Wooden flower pot
If you want to translate to your language please use the translator on the right side.
Welcome at our DIY blog Kalamondin Design!
Witam na naszym blogu DIY Kalamondin Design i zapraszam do subskrypcji!

Cześć! Cieszę się, że tu jesteś, bo to oznacza, że to co robię się komuś przydaje 😅 
     Tym razem pokażę jak zrobiłem donicę na kwiaty, w tym przypadku sukulenty, które czekały na ten moment już dłuższy czas. W marcu tego roku (tak, teraz jest koniec lipca) postanowiłem zrobić coś ze swoim balkonem by wyglądał bardziej przyjaźnie. Jako, że jest od strony zachodu zadanie dość trudne. Tym bardziej, że mam loggię, która zasuwana jest szklanymi szybami więc mniej więcej od godziny 15 jest słońce a na balkonie pustynne upały. 2 lata temu wyjeżdżając na wakacje zostawiliśmy zasunięte szyby - kaktusy jakie mieliśmy ugotowały się. Skoro są takie upały pomyślałem, że można spróbować z roślinami, które w naturze mają z tym do czynienia na co dzień. Padło na sukulenty, jako, że już raz kaktusy nie dały rady. Cebulowanie na Aliexpress mnie nie bawi, ale fakt faktem można tam dostać niektóre rzeczy o wiele, wiele taniej niż tu. 7 nasion sukulentów na allegro kosztuje 7 zł. Na aliexpress 100 nasion kosztuje 0,10 - 0,25$. Wniosek prosty, zamawiam i czekam. Kupiłem 25 różnych gatunków po 100 nasion. Zapłaciłem niecałe 3$ i czekam... Nasiona przyszły całkiem szybko, po około 3 tygodniach. Nasiona od jednego sprzedawcy były mikroskopijne. Byłem zdziwiony bo nigdy tak małych nie widziałem, no ale cóż, sukulentów w sumie też nie sadziłem. Nasiona od drugiego sprzedawcy były już normalnych rozmiarów, około 2-3mm. I tu zaczęły się moje podejrzenia. Niby en sam gatunek a taka różnica... Przejdę do sedna bo nie o tym miałem pisać. Ani jedno, podkreślam - ani jedno nasionko nawet nie wykiełkowało. Pielęgnowałem je wg wskazówek ogrodniczych mniej więcej przez 3 miesiące i się poddałem. Dobrze, że zapłaciłem mało bo bym się wściekł 👾 Kupiłem zatem w Auchan 2 rodzaje sukulentów, żona kupiła mi kolejne 2 i już miałem co zasadzić. Zrobiłem stojak na donicę, opiszę go w innym poście, bo na tę chwilę nie wygląda za dobrze, można zobaczyć jego fragment na powyższym zdjęciu, ten biały 😆 Miałem roślinki, miesiąc wcześniej kupiłem już białe kamienie by wyłożyć donicę, którą trzeba było zrobić.


Bejcowanie drewna
     Znalazłem w miarę podobnych proporcji deski z palety, które już miałem oszlifowane. Od jakiegoś czasu moja córeczka pomaga mi w pracach więc przyszedł czas na jej pracę - malowanie 😅 Oczywiście małym pędzelkiem bo ona wybiera wszystko co małe. Dodam, że mały pieniążek również jej się bardziej podoba co akurat mnie cieszy. 


Zabejcowane deski

     Gdzieś na Googne + widziałem świetne doniczki z ciemnego postarzanego drewna. Również takie chciałem, ale oczywiście nie wyszło. Użyłem bejcy heban. Mała pomalowała 2 warstwami ale efekt nie był zadowalający. Zdecydowałem, że zaryzykuję i na jednej z desek przyszalałem. Pomazałem ją lakiero-bejcą akacja a po około minucie gdy barwnik nieco wsiąknie wytarłem bawełnianą szmatką. Różnicę widać wyraźnie poniżej. Zaryzykowałem tylko z jedną deską. Może gdy będę je sprzątał z balkonu na zimę domaluję resztę, bo w takiej postaci zostało. Tą deskę dałem na front.

Bejca heban i akacja w środku
     Jak widzicie powyżej 2 deski są identycznej długości a jedna jest dłuższa. Właśnie tą pociąłem by stworzyć boki donicy. Boczki donicy mają po 12cm. Po przycięciu oczywiście kanty lekko przytarłem. 


Boki crewnianej donicy
     Miałem plan by zbić donicę na gwoździe. Jak widzicie obok śrób poniżej zabierałem się za to jak pies do jeża, finalnie doszedłem do wniosku, że śróby będą bezpieczniejsze. 2 śruby 40x4na każdy róg.


Montowanie drewnianej donicy
     Po obu stronach dłuższych boków nawierciłem po 2 otwory. Nie przykładałem większej wagi by było symetrycznie. Cała konstrukcja nie ma mieć charakteru niezwykle estetycznej, ma wyglądać wiejsko i przede wszystkim spełniać swoje zadanie.


Montowanie drewnianej donicy

Drewniana donica na sukulenty
     Gdy boki donicy były zmontowane pomyślałem, że jak będę podlewał sukulenty, a przede wszystkim gdy nasypię ziemi to przydałoby się by to tam zostało i w tym celu ktoś wymyślił dno. Nie wziąłem tego pod uwagę wcześniej... Jako, że używam desek z palet to 1. są one wypaczone, 2 nie są równe. Poza tym nie planowałem dna więc nie skupiałem się nad wymiarami donicy. Na całe szczęście szerokość obrałem dość uniwersalną - 12cm, asporo desek jest takiej szerokości. Pogrzebałem pod stołem i znalazłem jedną deskę chyba z pierwszej palety jaką rozebrałem i trzymałem ją na szczególną okazję. Deska na prawdę była ładna, miała fajne usłojenie, była dość cienka, około 1cm, szeroka i długa więc można ją było wykorzystać na jakiś fajny projekt. No ale cóż, zabierałem się za temat balkonu już od dawna więc doszedłem do wniosku, że tak musiało być. Wyrzynarka w dłoń i ogień. Przyciąłem na 63,8cm 😅 bo okazało się, że taką długość wewnętrzną ma donica. Przymierzyłem ją do donicy i na oko pasowała. I tu kolejny problem przy używaniu desek z palety. Nie mam grubościówki itd. więc cóż, pozostało użyć godności osobistej. Wziąłem gumowy młotek i tłukłem 😆 Kurczę, gdy go kupowałem nie sądziłem, że tak często będzie mi się przydawał, a jednak jest on bardzo pożytecznym narzędziem. Deski trochę potrzeszczały, wkręty trochę po piszczały ale dno udało się wbić. Nie montowałem go na żaden gwóźdź czy wkręt, siedzi po prostu na wcisk.


Gotowa donica na sukulenty
     By drewno zbyt szybko nie spleśniało od wody pokryłem je od wewnątrz folią. Nie wiem czy znawcy nie śmieją się teraz do łez, bo jako, że folia nic nie powinna przepuścić korzenie mogą się zaparzyć (jeśli tak to pls o info!!!) ale wydało mi się to w miarę rozsądne. W sumie to się nie znam.


Zaizolowana donica
Donica gotowa. Teraz przyszło mi wyrzucić ziemię i drenaż z doniczek gdzie miałem nasiona, które nie wyrosły (czyli ze wszystkich). Przesypałem najpierw drenaż na o ziemia i posadziłem sukulenty, które miałem. Zostało mi trochę najciekawszych nasionek więc je dorzuciłem do donicy. W tym momencie w tej donicy są 4 małe sukulenty, rozsadzone więc widać, że ich jest więcej oraz około 2500 nasion 😆


Donica na sukulenty

Donica na sukulenty
     Wydaje mi się, że wyszła dość fajnie. Na wierzchu nasypałem białe kamienie co nadaje skalnego charakteru. Zielonkawa przednia deska daje wrażenie nieco zamszałej, starej więc to o co mi chodziło. Mi się podoba. Nie widziałem takiej w żadnym sklepie. Sądzę, że zrobię ich więcej i przesadzę wszystkie rośliny na balkonie właśnie w takie donice. 
     Jeśli Tobie również się podoba poproszę o feedback w postaci komentarza, podzielenia się linkiem czy subskrybcji.
     Mam nadzieję, że teraz dla Ciebie zrobienie indywidualnej, fajnej donicy nie będzie tajemnicą i problemem. Pozdrawiam i zapraszam do moich innych postów!!!

Donica na sukulenty

Drewniana donica na sukulenty4 comments:

 1. Love it! Thank you for the tutorial, my friend. Kisses.

  ReplyDelete
  Replies
  1. THX Mia, I'm so happy that you like it :D I have hope that you will try it ;)

   Delete
 2. Very nice work, I like this style

  ReplyDelete
  Replies
  1. THX dear anonymous friend, I have hope that you will subscribe my blog ;)

   Delete

I would love to here what you think!